تبلیغات
دیدنی ، عکس ، آهنگ ، سینما ، فیلم - انیمیشن بعد از نفت و اسلحه، رتبه سوم سودآوری را در دنیا دارد

دیدنی ، عکس ، آهنگ ، سینما ، فیلم

جدیدترین و جالب ترین مطالب گوناگون و سرگرم کننده

محصولات

مستند جنجالی

صفحات جانبی

مجموعه ۳۰ مستند جنجالی ایران

یك انیماتور با اشاره به عددهای سودآور و هزینه‌های تولید انیمیشن، گفت: عددهای انیمیشن خیلی جدی است و از نظر سودآوری، بعد از نفت و اسلحه رتبه سوم را در جهان دارد.همایش آشنایی مشاورین تحصیلی و معاونین پرورشی آموزش و پرورش تهران با رشته تازه تأسیس و هنرستانی پویا نمایی (انیمیشن) در خانه معلم برگزار شد.
در این مراسم محمد بنیادی معاون پرورشی آموزش و پرورش تهران، مقصود نعیمی ذاكر مدیر سابق مركز فرهنگی و پویا نمایی صدا و سیما (صبا)، فرشاد غفوری انیماتور و محمدرضا خجسته مدیر هنرستان پویا نمایی تهران صحبت كردند.
همایش با قرائت قرآن توسط صیاف‌زاده قاری ممتاز بین‌المللی و پخش فرازهایی از سخنان مقام معظم رهبری در خصوص هنر و پویانمایی در جمع برخی از هنرمندان آغاز شد و سپس فرزاد جمشیدی مجری مراسم با تأكید بر 3 محور تاثیرگذاری هنر و صنعت پویانمایی در لایه‌های ذهنی نوجوانان، سودآوری این هنرو صنعت و ضرورت توجه به آن از سوی نهادهای فرهنگی اجرای برنامه را آغاز كرد.

* كاوشگران جوان را ایرانی‌ها می‌سازند

مجموعه سریالی «كاوشگران جوان» برنامه‌ای است برای گروه مخاطب نوجوان كه در 2 فاز رئال و پویا نمایی در مركز فرهنگی صبا تولید شده است. در این برنامه 3 كودك از طریق اینترنت به سرزمین ناشناخته سفر می كنند و در این سرزمین ناشناخته حوادثی بر آنها رخ می دهد . فاز دوم این سریال كه همان سفر كودكان به سرزمین ناشناخته است به صورت پویا نمایی تولید شده و اولین بخش همایش آشنایی مشاورین مدارس با رشته پویانمایی، مشاهده برخی مراحل ساخت این پروژه از طریق تصاویر ضبط شده بود. نماهنگی كه در آن علیرضا محمدی تهیه كننده پویا نمایی، نویسنده، انیماتور و كارگردان این پروژه صحبت كردند و هر كدام درباره ویژگی‌های كار خود نكاتی را برشمردند. در واقع با پخش این فیلم كوتاه مشاورین مدارس باكلیاتی درباره پویا نمایی و تعریف آن آشنا شدند.

* انیمیشن دنیا را تسخیر كرده است

سخنران بعدی همایش مشاورین تحصیلی و معاونین پرورشی مقصود نعیمی ذاكر مدیر سابق مركز فرهنگی صبا بود. او در ابتدا گزارشی از فعالیت‌های اداره كل پویا نمایی صدا و سیما در زمان مدیریت خود ارائه داد و سپس به تاثیر گذاری ساختار سینمایی انیمیشن اشاره كرد و گفت: والت دیزنی در تولیدات خود شخصیت هایی را ارائه می دهد كه شما فكر می كنید قدرت مطلق هستند و می توانند بر همه چیز غلبه كنند؛ شخصیت هایی مثل سوپرمن و اسپایدرمن؛ در حالی كه این اندیشه غرب برای سلطه در جهان است كه به طور ناخودآگاه در ذهن نوجوانان ما رخنه كرده است. این ساختار تأثیر دارد و در ذهن كودكان نفوذ كرده است، چون آنها زندگی را با بازی و خیال می شناسند و این ساختار مستقیماً با خیال كودكان سر و كار دارد. به همین دلیل این ساختار(انیمیشن)دنیا را در دست گرفته است و جالب است بدانید كه 90 درصد آثار انیمیشن دنیا در آسیا تولید می‌شود اما به سفارش غرب.
نعیمی ذاكر ادامه داد: غرب از طریق این هنر – صنعت هم محصولات خود را به فروش می‌رساند و هم سلیقه دنیا را تغییر می‌دهد. به همین دلیل نهضت پویا نمایی و پیشرفت در آن در كشور ما به عنوان یك استراتژی مطرح است و نه تنها در آموزش و پرورش و در حد یك رشته هنرستانی كه باید در سطوح دانشگاهی استعدادهای این عرصه را شناسایی و شكوفا كنیم.
او همچنین خاطرنشان كرد: سرعت اشتغال‌زایی برای كسانی كه به سمت این هنر می روند بسیار بالا است و محدودیت سنی هم ندارد و سود آوری این حوزه هم بسیاربالاست. او تاریخ و تمدن بزرگ ایران و داستان های تاریخی و دینی را مثال زد و گفت: برای یك پروژه تاریخی ممكن است سالها زمان صرف شود چون احتیاج به دكور و صحنه و بازی و ... دارد در داستان ها مربوط به معصومین هم محدودیت‌هایی وجود دارد كه سینمای رئال نمی‌تواند سراغ برخی از آنها برود اما هیچ‌كدام از این محدودیت‌ها در پویانمایی وجود ندارد و ما می‌توانیم با استفاده از این ساختار راوی فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی خود باشیم.

* سومین حرفه سودآور دنیا انیمیشن است

فرشاد غفوری جوان انیماتوری كه به قول خودش جزءافرادی است كه رنسانس پویا نمایی در ایران را رقم زده است، دیگر سخنرانی بود كه به جایگاه آمد و درباره ویژگی های هنر پویا نمایی، بازار كار و سودآوری در این رشته و ضرورت توجه و تربیت نیرو در این حوزه صحبت كرد.
او انیمیشن سینمایی نبرد «اسكندر» كه هم اكنون 5 دقیقه آن تولید شده را مثال زد و گفت برای انجام این كار به دنبال نیروهایی بودیم كه تكنسین انیمیشن باشند 6 ماه در دانشگاه های هنر كشور جستجو كردیم و فقط توانستیم 63 نفر را پیدا كنیم. آنجا بود كه متوجه شدیم تربیت و آموزش انیماتور چقدر اهمیت دارد. ما نیاز داریم كه در یك جای متمركز به صورت تخصصی انیماتورهایی را آموزش دهیم چون در دانشگاه فوق لیسانس كارگردانی انیمیشن داریم ولی حلقه گمشده در این میان عدم وجود انیماتورهای حرفه ای است.
غفوری در بخش دیگری به عددهای سودآوری و هزینه‌های تولید انیمیشن اشاره كرد و گفت: عددهای انیمیشن خیلی جدی است و از نظر سودآوری، بعد از نفت و اسلحه رتبه سوم را در جهان دارد.
او درباره اشتغال‌زایی در حوزه پویا نمایی نیز تصریح كرد: محدودیتی در این حوزه وجود ندارد و برای مثال برای یك كار 10 دقیقه ای 10 نفر به صورت مداوم 2 ماه درگیر خواهند بود و این در حالی است كه تولیدات پویانمایی صدا و سیما به اندازه یك چهارم نیاز است و صدا و سیما باقی نیاز خود را از طریق خرید محصولات خارجی جبران می‌كند.

* با ساختار پویانمایی فرهنگ خود را به دنیا صادر كنیم
پس از نمایش اثری در خصوص حماسه فتح خرمشهر كه با ساختار پویا نمایی توسط هنرستان انیمیشتن تهران تولید شده بود، محمدرضا خجسته مدیر هنرستان پویانمایی تهران پشت میكروفن قرار گرفت و صحبت كرد: اهمیت پویا نمایی در فرهنگ سازی با توجه به ضرورت مقابله با ناتوی فرهنگی، بازار كار پویانمایی و مختصات این هنر بر كسی پوشیده نیست.
خجسته با اشاره به عنوان سال جاری با نام همت و كار مضاعف، تصریح كرد: برای تحقق آنچه كه در چشم‌انداز آینده كشور تصویر كرده ایم باید یكسری اهداف را تببین كرده و برای رسیدن به آنها گام برداریم.
در این چشم‌انداز برخی نهادها مثل آموزش و پرورش نقش جدی دارند به خصوص در مقوله هنر. ما در مواجهه با جنگ نرم هستیم و برای مقابله با این تهاجم نیاز داریم نیروهای مستعد و مؤمن را در حوزه های هنری آموزش دهیم. او خاطرنشان كرد كه نباید عرصه را در هنر صنعت تاثیرگذار و سودآور پویا نمایی خالی نگه داریم و فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی ما حرف‌های بسیاری برای گفتن به دنیا دارد و ما می‌توانیم با ساختار پویانمایی صادر كننده فرهنگ اسلامی خود به دنیا باشیم.

* باید 30 هنرستان پویا نمایی در تهران داشته باشیم

محمد بنیادی معاون پرورشی آموزش و پرورش تهران، آخرین سخنران این مراسم بود.
او برگزاری این جلسه را برای آشنایی مشاورین مدارس با رشته تأثیرگذار پویانمایی كافی ندانست و تأكید كرد جلسات متعددی با حضور معاونین و مدیران آموزش و پرورش شهر تهران با این موضوع برگزار شود.
او گفت: برنامه ریزی ما هم اكنون برای یك هنرستان است ولی باید به جایی برسیم كه 30 هنرستان پویا نمایی در تهران و هنرستان هایی از این دست در شهرستان‌ها داشته باشیم.
بنیادی همچنین وعده داد هنرستان پویانمایی دختران تهران نیز برای سال تحصیلی 89 – 90 نیز با فوریت راه‌اندازی شود. در پایان این گردهمایی محمد رضا خجسته، محمد بنیادی، و مقصود نعیمی ذاكر به سئوالات متعدد مشاورین مدارس تهران پاسخ گفتند. سئوالاتی نظیر بازار كار در انیمیشن، نحوه ورود به هنرستان، چگونگی ادامه تحصیل در دانشگاه و ... كه به آنها پاسخ داده شد.

  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :